TikTok čelí zákazu v USA: Co to znamená pro budoucnost platformy?
Osud TikToku v USA se zdá být rozhodnutý. Po schválení oběma komorami Kongresu podepsal americký prezident Joe Biden kontroverzní zákon nazvaný "Zákon o ochraně Američanů před ovládáním aplikací zahraničními protivníky" (Protecting Americans from Foreign Adversary Controlled Applications Act).
Tato čínská platforma pro sdílení videí se nyní musí rozhodnout, zda prodá své americké operace americké společnosti, nebo přijme celostátní zákaz, který by přerušil přístup pro jejích současných 170 milionů amerických uživatelů.
Zákonodárci zdůvodnili potřebu tohoto poměrně radikálního kroku popularitou TikToku mezi mladými lidmi. Argumentaovali tím, že kvůli úzkým vazbám na Čínskou komunistickou stranu může být platforma využívána k šíření falešných zpráv a ovlivňování voleb.
Pokud si TikTok přeje nadále působit v USA, má nyní 270 dní na prodej své americké divize americké společnosti. Pokud se mu to nepodaří, služba bude zakázána v obchodech s aplikacemi a internetových hostingových službách ve Spojených státech.
Nicméně zůstává otázka, zda zákon skutečně obstojí. "Tento protiústavní zákon je zákazem TikToku a my ho napadneme u soudu. Věříme, že fakta a zákon jsou jasně na naší straně a nakonec zvítězíme," prohlásil TikTok v prohlášení minulý týden.
"Fakt je, že jsme investovali miliardy dolarů do zabezpečení amerických dat a naší platformy proti vnějšímu vlivu a manipulaci," pokračovalo prohlášení společnosti s odkazem na její snahy ukládat data amerických uživatelů na servery Oracle.
Podle serveru Politico je však Bidenova administrativa přesvědčena, že zákon obstojí proti právním výzvám TikToku, jelikož čínský zákon o národní bezpečnosti umožňuje své vládě požadovat uživatelská data od ByteDance, společnosti vlastnící TikTok.
Není však vše ještě definitivní. Podle další zprávy Politico právní odborníci tvrdí, že rychlost, s jakou byl zákon schválen, by mohla podpořit argument TikToku, že je protiústavní.
Aby se zákaz uskutečnil co nejrychleji, Sněmovna reprezentantů totiž přeskočila senátní slyšení s veřejnými svědectvími, píše zpravodajský server, a tak nedokázala správně zhodnotit dopad rozhodnutí na svobodu projevu.
Navíc Zákon o ochraně Američanů před ovládáním aplikací zahraničními protivníky není prvním pokusem o zákaz TikToku v USA. Předchozí pokusy na státní i federální úrovni byly soudy zablokovány.
I když má TikTok ještě několik měsíců na rozhodnutí, zprávy již naznačují, že společnost by raději ukončila své americké operace, než aby je prodala, pokud by její právní výzva selhala.
V českém prostředí varoval NÚKIB před nebezpečností TikToku již loni, kdy vydal varování před hrozbou v oblasti kybernetické bezpečnosti spočívající v instalaci a používání aplikace TikTok na zařízeních přistupujících k informačním a komunikačním systémům kritické informační infrastruktury, informačním systémům základní služby a významným informačním systémům. Hrozba byla hodnocena jako vysoká, tedy jako pravděpodobná až velmi pravděpodobná.