Rakouský Cyber security portál
Bezpečné zacházení s digitálními zařízeními a aplikacemi, povědomí o bezpečnostních hrozbách a kybernetických útocích je nezbytné pro fungování v digitálním světě. Občané a firmy najdou důležité informace nyní i na rakouském portálu o bezpečnosti ICT. Pokud neumíte německy, pak stačí v prohlížeči odsouhlasit překlad do češtiny.
Útoky na počítače, chytré telefony a další zařízení jsou stále složitější a profesionálnější. Z tohoto důvodu byl spuštěn bezpečnostní portál ICT Onlinesicherheit. Bezpečnostní portál ICT je strategickým opatřením Národní strategie bezpečnosti ICT a Rakouské strategie kybernetické bezpečnosti, jehož cílem je podporovat a trvale posilovat kulturu ICT a kybernetické bezpečnosti v Rakousku. V zásadě se jedná o obdobu českého NÚKIBu. Kybernetická kriminalita se již nyní řadí mezi pět oblastí trestné činnosti s největším dopadem na vnímání bezpečnosti ve společnosti. Aby bylo možné tomuto trendu čelit, je nutné zvýšit povědomí o bezpečnosti, digitální školení cílových skupin a také technická a organizační opatření.
Bezpečnostní portál ICT jako centrální internetový portál byl vytvořen v únoru 2013 v úzké spolupráci mezi správou a hospodářstvím s celkem 40 spolupracujícími partnery. Portál v současné době provozuje Spolkové ministerstvo financí. Jako kooperační partner poskytuje Centrum pro bezpečné informační technologie v Rakousku odborné podklady pro všechny publikace.
Portál se zabývá tématy souvisejícími s bezpečností v digitálním světě a je v této podobě jedinečný. Rozsáhlá nabídka služeb je určena jak začátečníkům, tak odborníkům. Zahrnuje informace o rizicích internetu, rady a pomoc při bezpečném používání počítačů, chytrých telefonů, mimo jiné informace o bezpečnostních normách, bezpečnostních příručkách a právních předpisech atd. a také další informace a kontakty na horké linky a místa pro hlášení mimořádných událostí - zaručeně nezávislé a fundované.
Na portálu najdete témata jako:
Povědomí o kybernetických hrozbách: Portál poskytuje přehled o nejnovějších kybernetických hrozbách, jako je například rostoucí využívání umělé inteligence kyberzločinci. Tyto informace jsou klíčové pro pochopení a identifikaci potenciálních rizik v digitálním prostoru.
Dodržování právních předpisů a osvědčené postupy: Nabízí pokyny k právním požadavkům, jako je správná implementace bannerů cookies na webových stránkách, které zpracovávají osobní údaje, a pomáhá tak organizacím dodržovat zákony na ochranu osobních údajů.
Nástroje a zdroje pro kybernetickou bezpečnost: Portál představuje nástroje, jako je Příručka pro zvyšování povědomí o kybernetické bezpečnosti a Simulátor phishingu, zaměřené zejména na pomoc malým a středním podnikům (MSP) při obraně proti kybernetickým útokům.
Poradenství v oblasti ochrany spotřebitele: Portál upozorňuje uživatele na převládající podvody na internetu, jako jsou podvodné aktivity na rezervačních platformách nebo prodejních platformách, jako je Willhaben, a poskytuje rady, jak se před těmito podvody chránit.
Vzdělávací obsah: Na stránkách jsou k dispozici vzdělávací videa a články o různých aspektech digitální bezpečnosti, včetně důsledků nových technologií, jako jsou digitální hlasové modely, digitální dědictví a digitální euro.
Zaměření na konkrétní oblasti technologií: Zaměřuje se na klíčové technologické oblasti související s bezpečností informačních a komunikačních technologií, jako je nakupování online, bezpečná výměna dat, digitální vzdělávání, bezpečnost IT v rodinném prostředí, digitální finance a inteligentní bydlení.
Speciální iniciativy a kampaně: Portál se podílí na iniciativách v oblasti kybernetické bezpečnosti, jako je Evropský měsíc kybernetické bezpečnosti, a podporuje je, zvyšuje povědomí a poskytuje zdroje pro lepší postupy v oblasti digitální bezpečnosti.
Pro větší atraktivitu portálu jsou zveřejňována speciálně vytvořená videa (informační videa, rozhovory s odborníky). Obsah videí je přizpůsoben tématům, na která se každý měsíc portál zaměřuje.
Zdroj: Cyber security centre